Ko‘rish qobiliyati cheklanganlar uchun

Sozlamalar shu brauzerda saqlanadi va barcha sahifalarga tatbiq etiladi.

Shrift o‘lchami
Kontrast
Rasmlar

Klaviatura: Tab — keyingi element, Esc — yopish.

Vazirlar Mahkamasi qarori №546

2021-yilda boshoqli don yetishtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida

Qabul qilingan
08.09.2020
Hujjat turi
Vazirlar Mahkamasi qarori
Yo‘nalish
G‘alla va bug‘doy
Amal qilish holati
Kuchini yo‘qotgan
Jamg‘armaga aloqadorligi
Daxldor

Hujjat matni

Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining

qarori

2021-yilda boshoqli don yetishtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida

Boshoqli don ekinlari navlarini hududlarning tuproq-iqlim sharoitini hisobga olgan holda joylashtirish, maqbul muddatlarda ekish va parvarishlash, buning uchun zarur boʻlgan moddiy-texnika resurslarini oʻz vaqtida va toʻliq yetkazib berish, boshoqli don hosildorligini hamda fermer xoʻjaliklari va gʻallachilik klasterlarining manfaatdorligini oshirish maqsadida Vazirlar Mahkamasi qaror qiladi:

1. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Gʻalla yetishtirish, xarid qilish va sotishga bozor tamoyillarini keng joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2020-yil 6-martdagi PQ-4634-son qaroriga muvofiq 2021-yil hosilidan boshlab:

davlat tomonidan gʻallaga xarid narxini belgilash amaliyotidan voz kechish;

boshoqli don ekinlari boʻyicha davlat xaridini toʻliq bekor qilish;

ichki bozorda don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini taʼminlash tadbirlarini amalga oshirish uchun zarur miqdordagi donning fyuchers, forvard shartnomalari asosida yoki birja savdolari orqali erkin narxlarda xarid qilish belgilanganligi maʼlumot uchun qabul qilinsin.

2. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va tumanlar hokimliklari, Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Suv xoʻjaligi vazirligi, Oʻzbekiston fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashining takliflarini inobatga olib, quyidagilar:

Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda 2021-yil hosili uchun serhosil, sifat koʻrsatkichlari yuqori boʻlgan kuzgi boshoqli don ekinlarini navlar boʻyicha joylashtirishning prognoz koʻrsatkichlari 1-ilovaga muvofiq;

Don va dukkakli don ekinlari ilmiy-tadqiqot instituti va uning Qashqadaryo filiali hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlar ilmiy-tajriba stansiyalarida 2021-yil hosili uchun kuzgi boshoqli don ekinlarini navlar boʻyicha joylashtirish va superelita urugʻlik don yetishtirish hajmlarining prognoz koʻrsatkichlari 2-ilovaga muvofiq;

Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda 2021-yil hosilidan boshoqli don ekinlari urugʻlarini tayyorlash hajmlarining prognoz koʻrsatkichlari 3-ilovaga muvofiq;

Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda 2021-yil hosilidan don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini taʼminlash tadbirlarini amalga oshirish uchun xarid qilinadigan tovar don hajmlari 4-ilovaga muvofiq;

Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda 2021-yil hosili uchun boshoqli don ekinlarini ekish va parvarishlash uchun talab qilinadigan mineral oʻgʻitlar miqdori 5-ilovaga muvofiq;

Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda 2021-yil hosili uchun boshoqli don ekinlarini ekish va parvarishlash uchun talab qilinadigan yonilgʻi-moylash mahsulotlari miqdori 6-ilovaga muvofiq;

Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarning tabiiy-iqlim sharoitlarini hisobga olgan holda sugʻoriladigan maydonlarda 2021-yil hosili uchun ekilgan kuzgi boshoqli don ekinlarini ekish va parvarishlash boʻyicha agrotexnik tadbirlarni amalga oshirish yuzasidan “yoʻl xaritalari” 7 — 9-ilovalarga muvofiq tasdiqlansin.

Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining agrar va oziq-ovqat sohalarini rivojlantirish masalalari boʻyicha oʻrinbosari Oʻ.I. Barnoyevga, Oʻzbekiston Respublikasi qishloq xoʻjaligi vaziri J.A. Xodjayevga va Oʻzbekiston Respublikasi moliya vaziri T.A. Ishmetovga Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklarining takliflari asosida 2021-yil hosilidan boshlab ichki bozorda don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini taʼminlash tadbirlarini amalga oshirish maqsadida xarid qilinadigan tovar don hajmlariga oʻzgartirishlar kiritish huquqi berilsin.

3. Belgilansinki:

Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va tumanlar hokimliklari Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi va tijorat banklari bilan birgalikda yalpi hosil qiymatining 40 va 50 foizi miqdoridagi kredit buyurtmalarini tumanlar boʻyicha alohida hisob-kitob qiladi;

tijorat banklari agrotexnik tadbirlar muddatlariga muvofiq gʻalla yetishtirish xarajatlarini moliyalashtirish uchun har oyning 5-kuniga qadar Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Qishloq xoʻjaligini davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasiga (keyingi oʻrinlarda — Jamgʻarma) kredit buyurtmalarini taqdim etadi;

Jamgʻarma Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklarining buyurtmanomalari asosida 2021-yil gʻalla hosilini yetishtirish xarajatlarini moliyalashtirish uchun tijorat banklariga har oyda mablagʻ ajratadi;

tijorat banklari gʻalla yetishtirish xarajatlarini moliyalashtirish uchun ajratilgan kreditlar Jamgʻarmaga toʻliq qaytarilishini taʼminlaydi.

4. Belgilansinki, 2021-yil gʻalla hosilini yetishtirish xarajatlarini belgilangan tartibda moliyalashtirish Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi eʼlon qiladigan minimal narxlardan va 2020-yil gʻalla hosili hajmidan kelib chiqib aniqlanadi.

Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi ikki kun muddatda minimal narxlarni eʼlon qilsin va Moliya vazirligiga 2021-yil gʻalla hosili xarajatlarini moliyalashtirish uchun zarur boʻlgan hisob-kitoblarni taqdim etsin.

5. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va tumanlar hokimliklari Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Suv xoʻjaligi vazirligi, Oʻzbekiston fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashi, “Oʻzdonmahsulot” AK bilan birgalikda bir hafta muddatda fermer xoʻjaliklari va gʻallachilik klasterlari boʻyicha boshoqli don ekinlarini navlar boʻyicha joylashtirishga doir qarorlar qabul qilsinlar.

Bunda boshoqli don ekinlarini navlar boʻyicha joylashtirishda bitta konturga ikki yildan ortiq ekilishiga yoʻl qoʻyilmasligi nazarda tutilsin.

6. “Oʻzdonmahsulot” AK Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va tumanlar hokimliklari bilan birgalikda ichki bozorda don narxlari barqarorligini taʼminlash maqsadida tuzilgan shartnomalar doirasida yetishtiriladigan gʻalla uchun urugʻlik qiymatining 15 foizini oldindan va qolgan qismini 60 kun ichida toʻlab berish sharti bilan, boshqa fermer xoʻjaliklari va gʻallachilik klasterlariga 100 foiz oldindan toʻlovlar asosida ekish uchun urugʻlik donni yetkazib bersin.

7. “Oʻzdonmahsulot” AK Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar hokimliklari va gʻallachilik klasterlari bilan birgalikda:

2021-yil hosili uchun ekiladigan kuzgi boshoqli don ekinlarining urugʻlarini yetarli miqdorda nav va avlodlar boʻyicha tozalash, saralash, dorilash, qoplash hamda sertifikatlash ishlarini 2020-yil 25-sentabrga qadar yakunlasin;

ushbu qaror bilan tasdiqlangan boshoqli don ekinlari navlarini joylashtirishni, shuningdek, sugʻoriladigan maydonlarda asosan birinchi va ikkinchi reproduksiyali hamda lalmi maydonlarda uchinchi reproduksiyadan past boʻlmagan urugʻlik don ekilishini;

boshoqli don ekinlari ekishni har bir hudud uchun maqbul boʻlgan muddatlarda — sugʻoriladigan maydonlarda 2020-yil 25-oktabrgacha va lalmi yerlarda — 15-noyabrgacha tugallanishini taʼminlasin.

Bunda respublika hududida ekishga tavsiya etilmagan gʻalla navlarini, sifatsiz tayyorlangan va dorilanmagan (sertifikatlanmagan) urugʻlarni ekish qatʼiyan taqiqlanadi.

8. “Oʻzkimyosanoat” AJ, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ va “Oʻzbekneftgaz” AJ kuzgi boshoqli don ekinlarini ekish va parvarishlash uchun ushbu qarorga 5 va 6-ilovalarga muvofiq talab etiladigan mineral oʻgʻitlar, yonilgʻi-moylash mahsulotlarining fermer xoʻjaliklari hamda gʻallachilik klasterlariga oʻz vaqtida yetkazib berilishini taʼminlasin.

9. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi boshoqli don yetishtirishda hududlarning tuproq-iqlim sharoitidan kelib chiqib yer maydonlarining zarur miqdordagi fosforli va kaliyli mineral oʻgʻitlar bilan birga sifatli tayyorlanishini, mineral oʻgʻitlar va yonilgʻi-moylash mahsulotlari oʻz vaqtida hamda toʻliq yetkazib berilishini, belgilangan muddatlarda ekilishini va agrotexnik tadbirlar sifatli amalga oshirilishini tashkil etsin va nazorat qilsin.

10. Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari bilan birgalikda:

erlarning meliorativ holatini yaxshilash va tuproq unumdorligini oshirish, shuningdek, gʻalla maydonlarini sugʻorish uchun yetkazib beriladigan suvdan samarali foydalanish hamda suvni tejaydigan texnologiyalar joriy etilishini taʼminlasin;

bir hafta muddatda boshoqli don ekinlarini sugʻorish grafiklarini ishlab chiqsin va tasdiqlasin, gʻalla maydonlarini suv bilan taʼminlash hamda gʻalla maysalarini toʻliq undirib olish choralarini koʻrsin.

11. Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi Don va dukkakli ekinlar ilmiy-tadqiqot instituti tomonidan xorijiy ilmiy muassasalardan 250 tonna boshoqli don ekinlarining superelita urugʻlari keltirilishini taʼminlasin.

12. Quyidagilar:

Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi (J.A. Xodjayev), Suv xoʻjaligi vazirligi (Sh.R. Xamrayev), Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va tumanlarning 4 ta sektor rahbarlari — kafolatlangan boshoqli don yetishtirishda fermer xoʻjaliklari va gʻalla klasterlari tomonidan agrotexnik tadbirlar, shu jumladan, mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirish, sugʻorish, begona oʻt, zararkunanda va hasharotlarga qarshi kurashish, suspenziya sepish hamda boshqa tadbirlarning oʻz vaqtida va sifatli oʻtkazilishi;

“Oʻzkimyosanoat” AJ (J.T. Mirzamaxmudov), “Oʻzbekneftgaz” AJ (M.R. Abdullayev), “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ (X.N. Xasilov) — kafolatlangan boshoqli don hosili yetishtirishda agrotexnik tadbirlarni amalga oshirish uchun zarur boʻlgan mineral oʻgʻitlar va yonilgʻi-moylash mahsulotlari zaxirasini yaratilishiga hamda moddiy-texnika resurslarining agrotexnik kartalardan kelib chiqib, toʻliq hajmda va oʻz vaqtida fermer xoʻjaliklari va gʻallachilik klasterlari dalasiga yetkazib berilishi;

Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi (A.E. Ergashev), “Agrobank” aksiyadorlik tijorat banki (R.Oʻ. Mamatqulov) va tijorat banklari, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlari — Jamgʻarma mablagʻlari hisobidan boshoqli don yetishtirish xarajatlarining oʻz vaqtida moliyalashtirilishi, ajratilgan mablagʻlardan fermer xoʻjaliklari va gʻallachilik klasterlari mustaqil va maqsadli foydalanishini taʼminlash;

Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi (S.A. Nishanbayev), “Oʻzagroservis” AJ (R.M. Xayitov), “Oʻzagrolizing” AK (A.I. Sulaymonov) — kafolatlangan boshoqli don hosilini yetishtirishda agrotexnik tadbirlarni oʻz vaqtida amalga oshirish uchun mavjud qishloq xoʻjaligi texnikalari toʻliq jalb qilinishi, sifatli mexanizatsiya xizmatlari koʻrsatilishiga, oʻrim-yigʻim ishlarining uyushqoqlik bilan tashkil etilishi hamda yangi qishloq xoʻjaligi texnikalari belgilangan muddatda yetkazib berilishi;

Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi (A.D. Vaxabov) va uning hududiy boʻlinmalari rahbarlari — yonilgʻi-moylash mahsulotlari, mineral oʻgʻitlar va kimyoviy vositalarning agrotexnik kartalardan kelib chiqib, toʻliq hajmda va oʻz vaqtida yetkazib berilishi hamda xizmatlar sifatli koʻrsatilishi, bu borada tuzilgan shartnomaviy majburiyatlar toʻliq bajarilishi yuzasidan tizimli nazorat oʻrnatilishi uchun shaxsan javobgar ekanliklari belgilab qoʻyilsin.

13. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari bilan birgalikda 2020-yil 1-dekabrga qadar kuzgi boshoqli don ekinlari ekilgan maydonlarni toʻliq xatlovdan oʻtkazsin va natijasi boʻyicha Vazirlar Mahkamasiga axborot kiritsin.

14. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining agrar va oziq-ovqat sohalarini rivojlantirish masalalari boʻyicha oʻrinbosari Oʻ.I. Barnoyev, Oʻzbekiston Respublikasi qishloq xoʻjaligi vaziri J.A. Xodjayev, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyatlar hokimlari zimmasiga yuklansin.

Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A. ARIPOV

Toshkent sh.,

2020-yil 8-sentabr,

546-son

Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 8-sentabrdagi 546-son qaroriga
1-ILOVA

Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda 2021-yil hosili uchun serhosil, sifat koʻrsatkichlari yuqori boʻlgan kuzgi boshoqli don ekinlarini navlar boʻyicha joylashtirishning prognoz koʻrsatkichlari

gektar
Hududlar
nomi
Gʻalla ekiladigan maydonShu jumladan, sugʻoriladigan yerlarda navlar boʻyicha:
JamiShu jumladanGromAlekseichKrasnodarskaya-99TanyaPervitsaAntoninaVassaBezostaya-100StarshinaZimnitsaGurt
suvlilalmi
Qoraqalpogʻiston Respublikasi53 00053 00013 84910 5816 371
Andijon76 00076 00018 50011 95212 0232 8464 2702 804
Buxoro60 60060 6009 50012 5006 9607 04022 500
Jizzax161 60093 50068 1006 81419 79710 974
Qashqadaryo203 000140 00063 00022 5007 20025 40024 4253 000
Navoiy40 83938 0392 8008 63815 841441 964
Namangan67 75067 7502 13214 5047 65214 0998 0743 680
Samarqand138 83094 23044 60019 8506 85531 1342 4315 238
Surxondaryo95 00090 8004 20023 13421 6827 3595 6523 97310 3947 8569 526
Sirdaryo85 00085 0009 8009 5009 3144 78012 543
Toshkent109 580106 4853 09535 39417 2454 87015 3549 62914 610
Fargʻona99 50099 50021 4032 82038 01117 47511 420
Xorazm33 20033 2007 0707 2702 3782 386
Jami:1 223 8991 038 104185 795184 700101 572153 60066 80051 80031 59263 10027 36224 46421 30020 500
davomi
Hududlar
nomi
Shu jumladan, sugʻoriladigan yerlarda navlar boʻyicha:
ZvezdaYukaEsaul BrigadaVostorgGratsiyaLebedAsrDavrGʻozgʻonYaksartDoʻstlikBunyodkorAndijon-2
Qoraqalpogʻiston Respublikasi5 78915 460950
Andijon7 675
Buxoro1 400600
Jizzax6 7357 8086 3005 0938 600
Qashqadaryo17 0508 65020 2752 700
Navoiy4645 0243 740
Namangan10 1001 719980
Samarqand7 5838204 209645
Surxondaryo
Sirdaryo6 4121 2003 0922 80011 425
Toshkent4 3001 8381 557
Fargʻona1 9504 050
Xorazm5010 1764663 115
Jami:20 80018 30010 90010 1006 3004 3002 80061 5004 70015 30029 0008 6002 7007 500
davomi
Hududlar
nomi
Shu jumladan, sugʻoriladigan yerlarda navlar boʻyicha:Shu jumladan, lalmi yerlarda navlar boʻyicha:
Zamin-1BoburDurdonaChillakiJasmina Andijon-4Boshqa navlar ArpaSurxak-
5688
Sanzar-6TezpisharIntensivnayaBoshqa navlarArpa
Qoraqalpogʻiston Respublikasi------
Andijon5 0306 2003 7001 000------
Buxoro100------
Jizzax3 1005 14710 1323 0005 25010 3408 750-12 96030 800
Qashqadaryo5 8003 00010 5509 3608 500-3 19031 400
Navoiy1 824500--1 800--1 000
Namangan1 3801 9301 500------
Samarqand2 10011 8651 500-5 498220-38 417465
Surxondaryo2241 000-3 000--640560
Sirdaryo7 0925004 5001 0421 000------
Toshkent6881 000---2 545550-
Fargʻona1 3711 000------
Xorazm289------
Jami:3 10018 64950010 7002 1003 70035 26514 50015 80028 19819 2702 54555 75764 225

Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 8-sentabrdagi 546-son qaroriga
2-ILOVA

Don va dukkakli don ekinlari ilmiy-tadqiqot instituti, uning Qashqadaryo filiali hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlar ilmiy-tajriba stansiyalarida 2021-yil hosili uchun kuzgi boshoqli don ekinlarini navlar boʻyicha joylashtirish va superelita urugʻlik don yetishtirish hajmlarining prognoz koʻrsatkichlari

maydon-ga, urugʻlik-tonna
Hududlar nomiJamiJami sugʻoriladigan yerlarda Shu jumladan, sugʻoriladigan yerlarda navlar boʻyicha
ZimnitsaAlekseichAntoninaBezostaya-100GurtGromAsrPervitsa
gatonnagatonnagatonnagatonnagatonnagatonnagatonnagatonnagatonnagatonna
Qoraqalpogʻiston Respublikasi4012040120515515515515515
Andijon80240802405155155155151030
Buxoro50150501505155155155155151030
Jizzax13009001003001030103010301030
Qashqadaryo18054018054020601545154515451030
Navoiy50150501505155155155151030
Namangan90270902701030515515103010301030
Samarqand1103301103302060515515103051510301030
Surxondaryo702107021051510305152060
Sirdaryo6820468204103010302060515
Toshkent1103301103305155155151030103015451030
Fargʻona12036012036020601030103051520601030
Xorazm4012040120515515515515
Jami:230839241108332485255902705516560180401205015015546555165
davomi
Hududlar nomiShu jumladan, sugʻoriladigan yerlarda navlar boʻyicha
BoburZvezdaAndijon-2YaksartKrasnodarskaya-99DavrBunyodkorGʻozgʻonVassa
gatonnagatonnagatonnagatonnagatonnagatonnagatonnagatonnagatonna
Qoraqalpogʻiston Respublikasi515515
Andijon515515515515
Buxoro515515515
Jizzax10305155155151030
Qashqadaryo10301030103010305155151030
Navoiy515515
Namangan10305151030515
Samarqand20605151030
Surxondaryo5155155155151030
Sirdaryo515824515515
Toshkent10301030515515515
Fargʻona515103010301030
Xorazm515515515
Jami:45135401203399451352575752251545154560180
davomi
Hududlar nomiYangi navlar jamiShu jumladan sugʻoriladigan yerlarda yangi navlar boʻyicha
Oʻzbekiston-25NodirQadrNavbahorShamsXisarakistiqbolli navlar
gatonnaga tonnagatonnagatonnagatonnagatonnagatonnagatonna
Qoraqalpogʻiston Respublikasi515515
Andijon30905155155155151030
Buxoro
Jizzax25755155155151030
Qashqadaryo45135515103010302060
Navoiy1030515515
Namangan1030515515
Samarqand1030515515
Surxondaryo
Sirdaryo
Toshkent15451030515
Fargʻona1030515515
Xorazm515515
Jami:16549550150515515401201030154540120
davomi
Hududlar nomiJami
lalmi yerlarda
Shu jumladan lalmi yerlarda navlar boʻyicha
Tezpishar-512Sanzar-6KoʻkbuloqBaxmal-97Istiqlol-6Yangi navlarArpa
gatonnaga tonnagatonnagatonnagatonnagatonnagatonnagatonna
Qoraqalpogʻiston Respublikasi
Andijon
Buxoro
Jizzax120060010050100501507525012520010010050300150
Qashqadaryo
Navoiy
Namangan
Samarqand
Surxondaryo
Sirdaryo
Toshkent
Fargʻona
Xorazm
Jami:120060010050100501507525012520010010050300150

Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 8-sentabrdagi 546-son qaroriga
3-ILOVA

Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda 2021-yil hosili uchun boshoqli don ekinlari urugʻlarini tayyorlash hajmlarining prognoz koʻrsatkichlari

(ming tonna)
Hududlar nomiJamgʻariladigan urugʻlik don miqdoriShu jumladan, sugʻoriladigan maydonlardaLalmi maydonlarda
jamishundan navlar boʻyicha:
GromKrasnodarskaya-99AsrVassaAlekseichAntoninaBoshqa navlar
Qoraqalpogʻiston Respublikasi13,313,32,53,33,44,1
Andijon19,019,03,82,44,32,11,74,7
Buxoro15,115,13,11,63,17,3
Jizzax32,323,43,54,56,78,78,9
Qashqadaryo43,235,09,11,52,57,55,88,68,2
Navoiy9,99,51,12,52,52,90,50,4
Namangan16,916,91,54,53,13,51,81,90,6
Samarqand29,423,610,19,23,50,85,8
Surxondaryo23,222,711,27,42,41,20,50,5
Sirdaryo21,321,35,43,63,39,0
Toshkent27,527,19,25,45,33,03,01,20,4
Fargʻona25,125,112,73,13,72,91,71,0
Xorazm8,38,30,54,92,9
Jami:284,4260,264,334,139,635,220,816,449,824,2

Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 8-sentabrdagi 546-son qaroriga
4-ILOVA

Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda 2021-yil hosilidan don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini taʼminlash tadbirlarini amalga oshirish uchun xarid qilinadigan tovar don

HAJMLARI

T/rHududlar nomiTovar don, tonna
1.Qoraqalpogʻiston Respublikasi50 700
viloyatlar:
2.Andijon153 700
3.Buxoro93 900
4.Jizzax142 200
5.Qashqadaryo225 700
6.Navoiy55 300
7.Namangan135 000
8.Samarqand179 000
9.Surxondaryo148 300
10.Sirdaryo107 700
11.Toshkent184 000
12.Fargʻona175 700
13.Xorazm48 800
Jami:1 700 000

Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 8-sentabrdagi 546-son qaroriga
5-ILOVA

Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda 2021-yil hosili uchun boshoqli don ekinlarini ekish va parvarishlash uchun talab qilinadigan mineral oʻgʻitlar miqdori

sof holda tonna hisobida
T/rHududlar nomi Gʻalla ekiladigan maydon, gektar Jami yetkazib beriladigan mineral oʻgʻitlarShundan yil va oylar boʻyicha:
2020-yil 2021-yil
sentyabr-oktyabrnoyabrdekabryanvarfevralmart
AzotliFosforli KaliyliFosforli KaliyliAzotli Azotli Azotli Azotli Azotli
1.Qoraqalpogʻiston Respublikasi53 00011 9852 0069072 0069071 0977313 0475 0782 031
viloyatlar:
2.Andijon76 00021 0883 4801 6603 4801 6601 5771 0525 5389 2303 692
3.Buxoro60 60016 5382 7001 4582 7001 4581 2548364 3347 2242 889
4.Jizzax93 50023 1703 9461 1743 9461 1742 0041 3365 9499 9153 966
5.Qashqadaryo140 00035 4376 1312 2286 1312 2282 9191 9469 17215 2866 115
6.Navoiy38 0399 3421 6028921 6028927875252 4094 0151 606
7.Namangan67 75017 4392 8531 5272 8531 5271 4029354 5317 5513 020
8.Samarqand94 23027 6694 2031 8774 2031 8772 0951 3977 25312 0884 835
9.Surxondaryo90 80020 6193 6041 3473 6041 3471 8801 2535 2468 7433 497
10.Sirdaryo85 00018 2683 2651 6993 2651 6991 7601 1734 6017 6683 067
11.Toshkent106 48525 6874 1382 1214 1382 1212 2371 4926 58710 9794 392
12.Fargʻona99 50026 8714 5801 9544 5801 9542 0841 3907 01911 6994 679
13.Xorazm33 2008 2881 3506601 3506606874582 1433 5711 429
Jami:1 038 104262 40243 85719 50443 85719 50421 78514 52367 828113 04745 219

Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 8-sentabrdagi 546-son qaroriga
6-ILOVA

2021-yil hosili uchun boshoqli don ekinlarini ekish va parvarishlashga talab qilinadigan yonilgʻi moylash mahsulotlari miqdori

tonna
T/rHududlar nomiJami talab qilingan dizel yonilgʻisi miqdoriShundan yil va oylar kesimida:
2020-yil2021-yil
AvgustSentyabrOktyabrNoyabrDekabrYanvarFevralMartAprelMayIyunIyul
1.Qoraqlpogʻiston Respublikasi4 704,4702,9882,2393,530,228,079,980,281,1186,5152,31 492,8594,8
viloyatlar:
2.Andijon6 745,9327,1796,31 371,0415,7204,5247,5412,5577,8742,9165,1990,5495,0
3.Buxoro5 379,0178,8385,8954,776,645,1206,0329,9222,9317,3136,21 911,2614,4
4.Jizzax11 552,6509,71 487,02 408,1718,2450,6383,4417,4471,1264,5264,63 228,9949,2
5.Qashqadaryo15 175,9593,21 645,92 501,41 067,4700,2319,1440,4510,0773,71 311,63 130,92 182,0
6.Navoiy3 472,794,6237,5653,1210,268,733,257,0414,0391,0289,2704,0320,2
7.Namangan6 568,4325,41 102,71 080,8562,7230,0534,2294,7534,2361,978,41 309,5153,8
8.Samarqand10 335,7301,61 305,92 557,2775,5458,9128,9538,8536,0622,6337,61 288,01 484,8
9.Surxondaryo8 445,7306,1893,71 709,61 037,4839,490,944,4219,4770,6909,51 139,8484,9
10.Sirdaryo7 544,7500,61 273,71 212,6272,621,0374,2448,2448,2366,0406,01 855,6366,0
11.Toshkent10 432,7527,71 495,11 713,2926,0307,641,6188,5511,2541,0515,82 470,91 194,1
12.Fargʻona8 817,4300,7752,21 343,2728,0528,9108,9529,3421,9366,6529,32 669,4538,9
13.Xorazm2 946,9161,31 029,3452,135,29,59,511,070,3106,470,3905,686,4
Jami:102 122,04 829,713 287,318 350,46 855,73 892,42 557,33 792,45 018,15 811,15 165,923 097,19 464,6

Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 8-sentabrdagi 546-son qaroriga
7-ILOVA

Andijon, Buxoro, Jizzax, Navoiy, Namangan, Samarqand, Sirdaryo, Toshkent va Fargʻona viloyatlarining tabiiy-iqlim sharoitlarini hisobga olgan holda, sugʻoriladigan maydonlarda 2021-yil hosili uchun ekilgan kuzgi boshoqli don ekinlarini ekish va parvarishlash boʻyicha agrotexnik tadbirlarni amalga oshirish yuzasidan

YOʻL XARITASI

T/rAmalga oshiriladigan chora-tadbirlarMuddatiMasʼullar
Vazirlik va idoralardanVazirlik va idoralardan
2020-yil sentyabr-oktyabr oylarida
1.Ochiq maydonlarga gektariga sof holda 90 — 100 kg.dan fosforli, 50 — 60 kg.dan kaliyli mineral oʻgʻitlarni sepish va 30 — 35 sm chuqurlikda shudgorlash;
takroriy ekinlar olingandan keyin gektariga sof holda 90 — 100 kg.dan fosforli, 50 — 60 kg.dan kaliyli mineral oʻgʻitlarni sepish va 30 — 35 sm chuqurlikda shudgorlash.
5-sentabrdan
20-sentabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ,
“Oʻzagroservis” AJ
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari,
Hududiy “Agroservis” AJlari
2.Kuzgi boshoqli don ekinlarini ochiq maydonlarga SZT-3.6, SZU-3.6, “Limken” don ekish seyalkalarida 3 — 5 sm chuqurlikda ekish;
Bundan hududlarning tuproq-iqlim sharoitidan va ekiladigan nav biologiyasidan kelib chiqib, birinchi navbatda kechpishar navlarni, keyin oʻrtapishar va ertapishar navlarni ekish.
10-sentabrdan
30-sentabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagroservis” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyatlar Qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari
3.Gʻalla ekilgan maydonlarda 50 — 60 metr uzunlikda koʻndalang oʻqariqlar olish;
peshma-pesh sugʻorishni tashkil etish va bir tekis koʻchat undirib olish.
15-sentabrdan
5-oktabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
4.Gʻoʻza qator oralariga don ekishda “terim” otryadi, “ekish” otryadi va “sugʻorish” otryadining ishini muvofiqlashtirish.
Bunda, gʻoʻza maydonlarida 1-terimdan keyin gʻalla ekishga yer tayyorlash, ekish va peshma-pesh sugʻorishni tashkil etish.
Gʻoʻza qator orasiniuch marta kultivatsiya qilib, uchinchi kultivatsiya bilan birga don ekish va peshma-pesh sugʻorish.
12-sentabrdan
5-oktabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ
Viloyatlar hokimlarining qishloq va suv masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyatlar qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, viloyatlar havza boshqarmalari va irrigatsiya tizimlari
2020-yil noyabr oyida
5.Ekilgan gʻalla maydonlarini xatlovdan oʻtkazish, bunda:
siyrak va ola unib chiqqan, karta chetlari va sim yogʻoch atroflariga ekilmagan gʻalla maydonlarni aniqlash;
kasallik va begona oʻt bosish xavfini oʻrganish;
gʻalla holatini toʻliq oʻrganib, siyrak unib chiqmagan yerlarni taʼmirlash;
gʻallani qishgacha tuplatish maqsadida gektariga 100 — 150 kg.dan azotli mineral oʻgʻitlar bilan qoʻshimcha oziqlantirish.
1-noyabrdan
10-noyabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Kadastr qoʻmitasi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyatlar qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
6.Azotli mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirilgangʻalla maydonlarini peshma-pesh sugʻorishni tashkil etish;
bunda dalani koʻllatmasdan, yengil sugʻorishni tashkil etish.
10-noyabrdan
15-noyabrgacha
Suv xoʻjaligi vazirligiviloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
7.Kuzgi ob-havoning va tuproq sharoitini hisobga olib, kasallik va zararkunandalarga qarshi profilaktik kuzatuv ishlarini olib borish.noyabr oyidaQishloq xoʻjaligi vazirligi, Kadastr qoʻmitasi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyatlar qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
2020-yil dekabr oyida
8.Gʻalla ekilgan har bir konturning suv kiradigan quloqlar boshida 3x2x1,5 oʻlchamda hosil xandaqlari qazish.1-dekabrdan
10-dekabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
9.Mahalliy oʻgʻit chiqarish otryadlari tashkil etish va gʻalla ekilgan maydonlarning har gektariga 5 tonnadan mahalliy oʻgʻit chiqarish.1-dekabrdan
30-dekabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
“Oʻzdonmahsulot” AK,
Oʻzbekiston fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashi
Viloyat va tuman hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, don korxonalari, gʻallachilik klasterlari, fermer xoʻjaliklari
10.Gʻoʻza qator orasiga gʻalla ekilgan maydonlarni gʻoʻzapoya va begona �t qoldiqlaridan tozalash;
Bunda yer muzlagan paytlarda gʻalla nihollariga ziyon yetkazmasdan gʻoʻzapoyani oʻrib olishni tashkil etish.
1-dekabrdan
30-dekabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligiViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyatlar qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari
2021-yil yanvar-fevral oylarida
11.Gʻallani bahorgi vegitatsiya davrida mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirish uchun kerakli miqdordagi (gektariga 700 — 750 kg. fizik holda) azotli mineral oʻgʻitlar zaxirasini yaratish.1-yanvardan
30-yanvargacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
12.Gʻalla ekilgan maydonlarning har bir gektariga 5 tonnadan mahalliy oʻgʻit chiqarishni tashkil etish.1-yanvardan
30-yanvargacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
“Oʻzdonmahsulot” AK,
Oʻzbekiston fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashi
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, don korxonalari, gʻallachilik klasterlari, fermer xoʻjaliklari
13.Boshoqli don ekinlarini parvarishlashda qatnashadigan texnika va mexanizmlarni (NRU-0,5, shtangali purkagichlar, OVX) taʼmirlash va koʻrikdan oʻtkazish.15-yanvardan
30-yanvargacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
“Oʻzagrokimyohimoya” AJ,
“Oʻzagroservis” AJ
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, hududiy “Agroservis” AJlari
14.Gʻalla ekilgan maydonlarni sugʻorish chora-tadbirlari dasturini ishlab chiqish;
bunda birinchi navbatda, suv qiyin yetib boradigan suv yoʻllarini tartibga keltirish, qoʻl bilan tozalanadigan suv yoʻllari, jumladan, ariq, latok va boshqa suv oʻtkazish obyektlarini tozalash va taʼmirlash ishlarini tugallash.
15-yanvardan
10-fevralgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyat irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
15.Gʻalla maysalarining oʻsishi va rivojlanish fazalari boʻyicha monitoring qilish, bunda:
unib chiqmagan, 1-2 barg, 3-4 bargli va tuplagan maydonlarni aniqlash va har biriga alohida tabaqalashtirgan agrotexnik tadbirlarni belgilash;
gʻallaning holati, jumladan, unib chiqmagan, 1-2 barg, 3-4 bargli maydonlarda erning ustki qatlami yorilib sovuq urgan holatlarni aniqlash va ularni bartaraf etish boʻyicha chora-tadbirlarni belgilash va amalga oshirish.
1-fevraldan
5-fevralgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Kadastr qoʻmitasiViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyatlar qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari,
Yer resurslari va davlat kadastri boshqarmalari hamda ularning tuman boʻlimlari
16.Gʻalla maydonlarida begona oʻt, kasallik va zararkunandalarga qarshi kurashish uchun talab etiladigan gerbitsid, fungitsid va insektitsidlar zaxirasini yaratish va joylarga yetkazish choralarini koʻrish.1-fevraldan
25-fevralgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJl�ri, viloyatlari havza boshqarmalari va tuman irrigatsiya boʻlimlari
17.Azotli mineral oʻgʻitlar bilan bahorgi birinchi oziqlantirishni boshlash va gʻallani peshma-pesh sugʻorishni tashkil etish.
Bunda gʻallani rivojlanish fazalariga qarab, birinchi navbatda, kech ekilgan, ball-boniteti past boʻlgan gʻalla maydonlaridan boshlash va gektariga 150 — 200 kg.dan azotli mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirish, peshma-pesh sugʻorish ishlarini tashkil etish.
5-fevraldan
15-fevralgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyatlar qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari,
hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari va tuman irrigatsiya boʻlimlari
2021-yil mart oyida
18.Gʻallaning oʻsishi, rivojlanishini inobatga olib, gektariga 250 — 300 kg.dan azotli mineral oʻgʻitlar bilan ikkinchi oziqlantirishni va sharbat usulida sugʻorishni tashkil qilish.
Bunda yillik azotli mineral oʻgʻitlarning 50 foiz miqdorda berish.
5-martdan
15-martgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Suv xoʻjaligi vazirligi,
“Oʻzagrokimyohimoya” AJ
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyatlar qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
19.Kasallik va begona oʻt tarqalish xavfi bor gʻalla maydonlarini oʻrganish;
oʻrganish natijalaridan kelib chiqib, rivojlanishdan orqada qolgan maydonlarni qoʻshimcha agrotexnik chora-tadbirlar ishlab chiqib, azotli oʻgʻitlar bilan qoʻshimcha oziqlantirish.
5-martdan
15-martgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
20.Boshoqli don ekinlarini bargdan oziqlantirishni tashkil etish;
tuplash va naychalash davrida gʻalla maydonlarida begona oʻtlar, kasallik va zararkunandalarga qarshi gerbitsid, fungitsid va akaritsidlar bilan ishlov berish.
Ishlov berishda oʻsimlik oʻstiruvchi moddalar (Gumimaks, Kristalon yara, Gamat natriya yoki mikrooʻstirgich) meʼyorini belgilab, barg orqali oziqlantirishni tashkil etish.
10-martdan
15-martgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
21.Gʻallani sharbat usulida sugʻorish maqsadida hosil xandaqlarini mahalliy oʻgʻitlar bilan toʻldirish;
mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirilgan maydonlarni peshma-pesh sharbat usulida sugʻorishni tashkil qilish.
15-martdan
25-martgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ,
Suv xoʻjaligi vazirligi
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari va tuman irrigatsiya boʻlimlari
22.Hududlarning iqlim sharoitidan kelib chiqib, mart oyida sharbat usulida sugʻorishni tashkil etish, buning uchun har 10 gektar maydonga 3 tagacha suvchi tayinlash va gʻallani qondirib sugʻorishni (tungi sugʻorish) tashkil etish.mart oyidaQishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
2021-yil aprel oyida
23.Gʻallaning oʻsishi, rivojlanishini inobatga olib, gektariga 250 — 300 kg.dan azotli mineral oʻgʻitlar bilan ikkinchi oziqlantirish va sharbat usulida sugʻorishni tashkil qilish;5-apreldan
15-aprelgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ,
Suv xoʻjaligi vazirligi
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
24.Kuzgi boshoqli don ekinlari ekilgan maydonlarda naychalash, boshoqlash-gullash, sut pishish fazasida karbamid oʻgʻitini past konsentratsiyali suvdagi eritmasini suspenziya qilib sepishni tashkil etish.20-apreldan
25-aprelgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
25.Gʻallani kasallik va zararkunandalardan himoya qilish, don hosili hamda sifatini oshirish maqsadida sariq zang kasalligi va zararli xasva zararkunandasi tushishining oldini olish maqsadida tavsiya etilgan kimyoviy preparatlarga tanlov asosida Kristalon yara (NPK), “Gumimaks”, Gumat natriya yoki mikrooʻstirgich qoʻshib ishlov berish.aprel oyidaQishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
2021-yil may oyida
26.Mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirishdan soʻng rivoji past maydonlarni aniqlash va toʻrtinchi marta bargdan oziqlantirish (suspenziya)ni tashkil etish.1-maydan
10-maygacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
27.Gʻalla maydonlari oziqlantirilgandan soʻng, gektariga 500 — 600 m3 meʼyorda qondirib sugʻorishni sharbat usulida amalga oshirish.5-maydan
20-maygacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
28.Urugʻlik uchun ekilgan gʻalla maydonlarida navlarning navdorligini aniqlash uchun urugʻlik dalalarni aprobatsiyaga tayyorlash, bunda navga xos boʻlmagan begona nav, tur xillaridan hamda begona oʻtlardan tozalash ishlarini amalga oshirish;
oʻrim-yigʻim texnikalarini mavsumga tayyorlash hamda koʻrikdan oʻtkazish tadbirlarini amalga oshirish.
may oyidaQishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagroservis” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agroservis” AJlari

Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 8-sentabrdagi 546-son qaroriga
8-ILOVA

Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Xorazm viloyatida tabiiy-iqlim sharoitlarini hisobga olgan holda, sugʻoriladigan maydonlarda 2021-yil hosili uchun ekilgan kuzgi boshoqli don ekinlarini ekish va parvarishlash boʻyicha agrotexnik tadbirlarni amalga oshirish yuzasidan

YOʻL XARITASI

T/rAmalga oshriladigan chora-tadbirlarMuddatiMasʼullar
Vazirlik va idoralardanHududiy tizim tashkilotlardan
2020-yil avgust-sentyabr oylarida
1.Gʻalla ekiladigan ochik maydonlarda shoʻr yuvish muddati va meʼyorini tuproqning shoʻrlanish darajasiga qarab, pol (chek)larning hajmi kuchli shoʻrlangan maydonda 0,1 ga, oʻrtacha shoʻrlangan maydonlarda esa 0,2 gektarni tashkil etish;
bunda qoʻyiladigan suv sathi 10 — 20 sm.dan kam boʻlmasligini taʼminlash.
15-avgustdan
10-sentabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi, “Davyergeodezkadastr” qoʻmitasi
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
2.Tuproq namiligini qochirmasdan yer yetilishi bilan peshma-pesh erni tekislash, ekish bilan birga sof holda 90 — 100 kg.dan fosforli va 60 — 70 kg.dan kaliliy mineral oʻgʻitlar sepish.
Hududlarning tuproq-iqlim sharoitidan va ekiladigan nav biologiyasidan kelib chiqib, birinchi navbatda, kechpishar navlar, keyin oʻrtapishar va ertapishar navlarni ekish.
Yer tayyorlash va ekish davrlarida tuproq nami qochib ketgan maydonlarni yengil sugʻorish.
25-avgustdan
25-sentabrgacha
Qishlok xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ,
Suv xoʻjaligi vazirligi, “Davyergeodezkadastr” qoʻmitasi
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJ tashkilotlari, xududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
3.Gʻoʻza qator oralariga don ekishda “terim” otryadi, “ekish” otryadi va “sugʻorish” otryadlarining muvofiqlashgan holda ishlashini tashkil etish;
bunda gʻoʻza maydonlarida 1-terimdan keyin peshma-pesh yer tayyorlash va ekishni hamda sugʻorishni tashkil etish.
Gʻoʻza qator oralariga don ekishda quyidagilarga eʼtibor berish:
gʻoʻza qator oralarini 3-marta kultivatsiya qilish, bunda 1-kultivatsiyada egatlarni buzish, erni yumshatish va gʻoʻza qator orasidagi begona oʻtlarni tozalash;
kultivatsiyada gektariga sof xolda 90 — 100 kg.dan fosforli, 60 — 70 kg.dan kaliyli mineral oʻgʻitlar sepish va qator oralarini tekislash;
kultivatsiyada urugʻlik donni ekish, egatlar olish, peshma-pesh sugorishni tashkil etish.
20-sentabrdan
15-oktabrgacha
Qishlok xoʻjaligi vazirligi, Suv xoʻjaligi vazirligi, “Davyergeodezkadastr” qoʻmitasiQoraqalpogʻiston Respublika�i Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
2020-yil oktyabr-noyabr oylarida
4.Erta muddatlarda ochiq maydonlarga ekilgan gʻallani azot yetishmovchiligining oldini olish, gʻallaning qishlovdan betalofat chiqishini taʼminlash maqsadida gektariga fizik holda 100 kg.dan azotli mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirish.20-oktabrdan
30-oktabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJQoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJ boʻlimlari
5.Ayrim sabablarga koʻra ekish bilan fosforli va kaliyli mineral oʻgʻitlar berilmagan maydonlarning har bir gektariga 5 tonnadan 10 tonnagacha chirigan mahalliy oʻgʻitni fosforli va kaliyli mineral oʻgʻitlar bilan aralashtirib sepishni tashkil etish.1-noyabrdan
15-noyabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzdonmahsulot” AK
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosalari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza
2020-yil dekabr oyida
6.Gʻalla ekilgan har bir konturning suv kiradigan quloqlar boshida 3x2x1,5 oʻlchamda hosil handaklari qazish.1-dekabrdan
30-dekabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi,
Qoraqal�ogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
7.Mahalliy oʻgit chikarish otryadlari tashkil etish va gʻalla ekilgan maydonlarning har gektariga 5 tonnadan mahalliy oʻgʻit chiqarishni tashkil etish.1-dekabrdan
30-dekabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzdonmahsulot” AK
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishlok va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, don korxonalari va gʻallachilik klasterlari
8.Gʻoʻza qator oralariga ekilgan maydonlarni gʻoʻzapoya va begona oʻt koldiqlaridan tozalash, bunda yer muzlagan paytlarda gʻalla nihollariga ziyon yetkazmasdan gʻoʻzapoyani oʻrib olishni tashkil etish.5-dekabrdan
30-dekabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligiQoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari
2021-yil yanvar-fevral oylarida
9.Gʻallani bahorgi vegitatsiya davrida mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirish uchun kerakli miqdordagi (gektariga 700 — 750 kg. fizik holda) azotli mineral oʻgʻitlar zaxirasini yaratish.1-yanvardan 30-yanvargachaQishloq xoʻjaligi vazirligi,
“Oʻzagrokimyohimoya” AJ
Qoraqalpogistop Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJ boʻlimlari
10.Gʻalla ekilgan maydonlarning har bir gektariga 5 tonnadan mahalliy oʻgʻit chiqarishni tashkil etish va ustini koʻmib qoʻyish.1 yapvardan
30-yanvargacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJQoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosalari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJ boʻlimlari
11.Boshoqli don ekinlarini parvarishlashda qatnashadigan texnika va mexanizmdarni (NRU-0,5, shtangali purkagichlar, OVX) taʼmirlash va koʻrikdan oʻtkazish.1-yanvardan
20-yanvargacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ, “Oʻzagroservis” AJQoraqalpogisgon Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJ boʻlimlari, “Agroservis” AJ hududiy boʻlimlari
12.Gʻalla ekilgan maydonlarni suv bilan toʻliq taʼminlash chora-tadbirlari dasturini ishlab chiqish;
bunda birinchi navbatda, suv qiyin yetib boradigan suv yoʻllarini tartibga keltirish, qoʻl bilan tozalanadigan suv yoʻllari, jumladan ariq, latok va boshka suv oʻtkazish obyektlarini tozalash va taʼmirlash ishlarini tugallash.
1-yanvardan
15-fevralgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Suv xoʻjaligi vazirligiQoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyatlar irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
13.Gʻallani azotli mineral oʻgitlar bilan birinchi oziklantirishni tashkil etish.
bunda: gʻallaning holati, jumladan unib chiqmagan, 1-2 barg, 3-4 bargli maydonlarda erning ustki qatlami yo�ilib, sovuq urgan holatlarni aniqlash va ularni bartaraf etish boʻyicha chora-tadbirlarni belgilash va amalga oshirish.
20-fevraldan
5-martgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Davyergeodezkadastr” qoʻmitasiQoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyat va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari
14.Gʻalla maydonlarida begona oʻt, kasallik va zararkunandalarga qarshi kurashish uchun talab etiladigan gerbitsid, fungitsid va insektitsidlar zaxirasini yaratish va joylarga yetkazish choralarini koʻrish.5-yanvardan
10-fevralgacha
Qishlok xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJQoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyat va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosalari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, viloyat irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
2021-yil mart oyida
15.Gʻalla maydonlarida azotli mineral oʻgʻitlar bilan ikkinchi oziqlantirish, bunda:
erta ekilgan maydonlarni gektariga 200 kg.dan, kech ekilgan maydonlarni gektariga 250 kg.dan fizik holda azotli mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirish.
20-martdan
30-martgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJQoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
16.kasallik va begona oʻt bosish xavfi bor maydonlarni oʻrganish;
gʻallaning holati toʻliq oʻrganilib, rivojlanishdan orqada qolgan maydonlarini koʻshimcha agrotexnik chora-tadbirlar ishlib, azotli oʻgʻitlar bilan qoʻshimcha oziqlantirish.
20-martdan
30-martgacha
Qishlok xoʻjaligi vazirligi, “Davyergeodezkadastr” qoʻmitasi “Oʻzagrokimyohimoya”
AJ
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosalari, hududiy Yer resurslari va davlat kadastri boshqarmalari hamda ularning tuman boʻlimlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlar
17.Gʻalla naychalash fazasida azotli mineral oʻgʻitlar bilan ikkinchi oziqlantirishni tashkil etish;
gʻallani sharbat usulida sugʻorish maqsadida hosil handaklarini mahalliy oʻgʻitlar bilan toʻldirish;
mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirilgan maydonlarni peshma-pesh sharbat usulida sugʻorishni tashkil qilish.
15-martdan
25-martgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ, Suv xoʻjaligi vazirligiQoraqalpogʻiston Respublik�si Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
18.Xududlarning iqlim sharoitidan kelib chiqi?, mart oyida sharbat usulida sugʻorishni tashkil etish, buning uchun har 10 gektar maydonga 3 tagacha suvchi tayinlash va gʻallani qondirib sugʻorishni tashkil etish.mart oyidaQishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
2021-yil aprel oyida
19.Gʻallani boshoqlash, gullash, don shakllanish va don toʻlishishini hi�obga olgan holda, azotli oʻgʻitlar bilan uchinchi oziqlantirishni tashkil etish;
hududlarning tuproq-iqlim sharoitiga mos holda oziqlantirilgandan soʻng gektariga 500 — 600 m3 meʼyorda qondirib sugʻorishni tashkil etish;
sugʻorishni sharbat usulida har gektariga 5 tonnadan mahalliy oʻgʻit bilan 2-marta amalga oshirish.
5-apreldan
15-aprelgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ, Suv xoʻjaligi vazirligiQoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va zumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyoximoya” AJlari, xududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
20.Kuzgi boshoqli don ekinlari ekilgan maydonlarda naychalash, boshoqlash-gullash, sut pishish fazasida karbamid oʻgitini past konsentratsiyali suvdagi eritmasini suspenziya qilib sepishni tashkil etish.20-apreldan
30-aprelgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyoximoya” AJQoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosalari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
21.Gʻallani kasallik va zararkunandalardan himoya qilish, don hosili hamda sifatini oshirish maqsadida sariq zang kasalligi va zararli xasva zararkunandasi tushishining oldini olish uchun tavsiya etilgan kimyoviy preparatlarga tanlov asosida Kristalon yara (KRK), “Gumimaks”, Gumat natriya yoki mikrooʻstirgich qoʻshib ishlov berish.15-apreldan
5-maygacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Davyergeodezkadastr” qoʻmitasi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJQoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosalari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
2021-yil may oyida
22.Mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirishdan soʻng rivoji past paykallarni aniqlash va toʻrtinchi marta bargdan oziqlantirish (suspenziya)ni tashkil etish.5-maydan
10-maygacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJQoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosalari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
23.Hududlarning tuprok-iklim sharoitiga mos holda oziklantirilgandan soʻng, gektariga 500 — 600 m3 meʼyorda qondirib sugorishni sharbat usulida amalga oshirish.10-maydan
20-maygacha
Qishlok xoʻjaligi vazirligi, Suv xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJQoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kenga�i Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlarining kishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
24.Urugʻlik uchun ekilgan gʻalla maydonlarida navlarning navdorligini aniqlash uchun urugʻlik dalalarni aprobatsiyaga tayyorlash, bunda navga xos boʻlmagan begona nav, tur xillaridan hamda begona oʻtlardan tozalash ishlarini amalga oshirish;
oʻrim-yigʻim texnikalarini mavsumga tayyorlash hamda koʻrikdan oʻtkazish tadbirlarini amalga oshirish.
10-maydan
20-maygacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagroservis” AJ”Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlariniig qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosalari, “Agroservis” AJ hududiy boʻlimlari

Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 8-sentabrdagi 546-son qaroriga
9-ILOVA

Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida tabiiy-iqlim sharoitlarini hisobga olgan holda, sugʻoriladigan maydonlarda 2021-yil hosili uchun ekilgan kuzgi boshoqli don ekinlarini ekish va parvarishlash boʻyicha agrotexnik tadbirlarni amalga oshirish yuzasidan

YOʻL XARITASI

T/RAmalga oshiriladigan chora-tadbirlarMuddatiMasʼullar
Vazirlik va idoralardanVazirlik va idoralardan
2020-yil sentyabr-oktyabr oylarida
1.Ochiq maydonlarga gektariga sof holda 90 — 100 kg.dan fosforli, 50 — 60 kg.dan kaliyli mineral oʻgʻitlarni sepish va 30 — 35 sm chuqurlikda shudgorlash;
takroriy ekinlar olingandan keyin gektariga sof holda 90 — 100 kg.dan fosforli, 50 — 60 kg.dan kaliyli mineral oʻgʻitlarni sepish va 30 — 35 sm chuqurlikda shudgorlash.
1-sentabrdan
30-sentabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ,
“Oʻzagroservis” AJ
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, hududiy “Agroservis” AJlari
2.Kuzgi boshoqli don ekinlarini ochiq maydonlarga SZT-3.6, SZU-3.6, “Limken” don ekish seyalkalarida 3 — 5 sm chuqurlikda ekish;
bundan hududlarning tuproq-iqlim sharoitidan va ekiladigan nav biologiyasidan kelib chiqib, birinchi navbatda, kechpishar navlarni, keyin oʻrtapishar va ertapishar navlarni ekish.
15-sentabrdan
15 oktyargacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagroservis” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyatlar qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari
3.Gʻalla ekilgan maydonlarda 50 — 60 metr uzunlikda koʻndalang oʻqariqlar olish;
peshma-pesh sugʻorishni tashkil etish va bir tekis koʻchat undirib olish.
16-sentabrdan
20-oktabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyatlar irrigatsiya tizim havza boshqarmalari va tuman irrigatsiya boʻlimlari
4.Gʻoʻza qator oralariga don ekishda “terim” otryadi, “ekish” otryadi va “sugʻorish” otryadining ishi muvofiqlashtirish.
Bunda gʻoʻza maydonlarida 1-terimdan keyin gʻalla ekishga yer tayyorlash, ekish va peshma-pesh sugʻorishni tashkil etish.
Gʻoʻza qator orasini 3-marta kultivatsiya qilish,
yaʼni: birinchi kultivatsiyada egatlar buziladi, yer yumshatiladi, gʻoʻza qator orasidagi begona oʻtlar tozalanadi;
ikkinchi kultivatsiyada gektariga sof holda 90 — 100 kg.dan fosforli, 50 — 60 kg.dan kaliyli mineral oʻgʻitlar sepiladi, gʻoʻza qator oralari tekislanadi;
uchinchi kultivatsiyada don ekilib, sugʻorish uchun egatlar olinadi va peshma-pesh sugʻoriladi.
20-sentabrdan
20-oktabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi, “Davyergeodezkadastr” qoʻmitasi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ,
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari,
Yer resurslari va davlat kadastri boshqarmalari hamda ularning tuman boʻlimlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, viloyatlar irrigatsiya tizim havza boshqarmalari va tuman irrigatsiya boʻlimlari
2020-yil noyabr oyida
5.Ekilgan gʻalla maydonlarini xatlovdan oʻtkazish, bunda:
siyrak va ola unib chiqqan, karta chetlari va sim yogʻoch atroflariga ekilmagan gʻalla maydonlarini aniqlash;
gʻalla holatini toʻliq oʻrganib siyrak, unib chiqmagan yerlarni taʼmirlash.
10-noyabrdan
15-noyabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Davyergeodezkadastr” qoʻmitasi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyat qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari,
“Agrokimyohimoya” AJlari
6.Gʻallani qishgacha tuplatish maqsadida gektariga 100 — 150 kg.dan azotli mineral oʻgʻitlar bilan qoʻshimcha oziqlantirish;
Azotli mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirilgangʻalla maydonlarini peshma-pesh sugʻorishni tashkil etish;
bunda, dalani koʻllatmasdan yengil sugʻorishni tashkil etish.
15-noyabrdan
25-noyabrgacha
Suv xoʻjaligi vazirligiviloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyat havza boshqarmalari va irrigatsiya tizimlari
7.Kuzgi ob-havoning, va tuproq sharoitini hisobga olib kasallik va zararkunandalarga qarshi profilaktik kuzatuv ishlarini olib borish.10-noyabrdan
15-noyabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Davyergeodezkadastr” qoʻmitasi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyatlar qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari,
“Agrokimyohimoya” AJlari
2020-yil dekabr oyida
8.Gʻalla ekilgan har bir konturning suv kiradigan quloqlar boshida 3x2x1,5 oʻlchamda hosil xandaqlari qazish.1-dekabrdan
30-dekabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyat irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
9.Mahalliy oʻgʻit chiqarish otryadlari ta�kil etish va gʻalla ekilgan maydonlarning har gektariga 5 tonnadan mahalliy oʻgʻit chiqarish.5-dekabrdan
30-dekabrgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
“Oʻzdonmahsulot” AK,
Oʻzbekiston fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashi
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, don korxonalari, gʻallachilik klasterlari, fermer xoʻjaliklari
10.Gʻoʻza qator orasiga gʻalla ekilgan maydonlarni gʻoʻzapoya va begona oʻt qoldiqlaridan tozalash;
bunda, gʻalla nihollariga ziyon yetkazmasdan yer muzlagan paytlarda gʻoʻzapoyani oʻrib olishni tashkil etish.
5-dekabrdan
20-yanvargacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligiViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyat qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari
2021-yil yanvar-fevral oylarida
11.Gʻallani bahorgi vegitatsiya davrida mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirish uchun kerakli miqdordagi (gektariga 700 — 750 kg. fizik holda) azotli mineral oʻgʻitlar zaxirasini yaratish.1-yanvardan
10-fevralgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
12.Gʻalla ekilgan maydonlarning har bir gektariga 5 tonnadan mahalliy oʻgʻit chiqarishni tashkil etish.1-yanvardan
20-fevralgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
“Oʻzdonmahsulot” AK,
Oʻzbekiston fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashi
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, don korxonalari,
gʻallachilik klasterlari, fermer xoʻjaliklari
13.Boshoqli don ekinlarini parvarishlashda qatnashadigan texnika va mexanizmlarni (NRU-0,5, shtangali purkagichlar, OVX) taʼmirlash va koʻrikdan oʻtkazish.5-yanvardan
25-yanvargacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ, “Oʻzagroservis” AJViloyat va tuman hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, hududiy “Agroservis” AJlari
14.Gʻalla ekilgan maydonlarni sugʻorish chora-tadbirlari dasturini ishlab chiqish;
bunda, birinchi navbatda suv qiyin yetib boradigan suv yoʻllarini tartibga keltirish, qoʻl bilan tozalanadigan suv yoʻllari, jumladan, ariq, latok va boshqa suv oʻtkazish obyektlarini tozalash va taʼmirlash ishlarini tugallash.
5-yanvardan
25-yanvargacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyat irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
15.Gʻalla maysalarining oʻsishi va rivojlanish fazalari boʻyicha monitoring qilish, bunda:
unib chiqmagan, 1-2 barg, 3-4 bargli va tuplagan maydonlarni aniqlash va har biriga alohida tabaqalashtirgan agrotexnik tadbirlarni belgilash;
gʻallaning holati, jumladan unib chiqmagan, 1-2 barg, 3-4 bargli maydonlarda erning ustki qatlami yorilib, sovuq urgan holatlarni aniqlash va ularni bartaraf etish boʻyicha chora-tadbirlarni belgilash va amalga oshirish.
5-yanvardan
30-yanvargacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Davyergeodezkadastr” qoʻmitasiViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyat qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari,
Yer resurslari va davlat kadastri boshqarmalari hamda ularning tuman boʻlimlari
16.Gʻalla maydonlarida begona oʻt, kasallik va zararkunandalarga qarshi kurashish uchun talab etiladigan gerbitsid, fungitsid va insektitsidlar zaxirasini yaratish va joylarga yetkazish choralarini koʻrish.15-yanvardan
5-fevralgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, viloyat irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
17.Azotli mineral oʻgʻitlar bilan bahorgi birinchi oziqlantirishni boshlash va gʻallani peshma-pesh sugʻorishni tashkil etish.
Bunda gʻallani rivojlanish fazalariga qarab, birinchi navbatda, kech ekilgan, ball-boniteti past boʻlgan gʻalla maydonlaridan boshlash va gektariga 150 — 200 kg.dan azotli mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirish, peshma-pesh sugʻorish ishlarini tashkil etish.
1-fevraldan
10-fevralgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyat qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, viloyat irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
2021-yil mart oyida
18.Gʻallaning oʻsishi, rivojlanishini inobatga olib, gektariga 250 — 300 kg.dan azotli mineral oʻgʻitlar bilan ikkinchi oziqlantirishni va sharbat usulida sugʻorishni tashkil qilish.
Bunda yillik azotli mineral oʻgʻitlarni 50 foizi miqdorini berish.
1-martdan
10-martgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi,
“Oʻzagrokimyohimoya” AJ
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, viloyat qishloq xoʻjaligi boshqarmalari va ularning tuman boʻlimlari, hududiy “Agr�kimyohimoya” AJlari
19.Kasallik va begona oʻt tarqalish xavfi bor gʻalla maydonlarini oʻrganish;
oʻrganish natijalaridan kelib chiqib, rivojlanishdan orqada qolgan maydonlarni qoʻshimcha agrotexnik chora-tadbirlar ishlab chiqib azotli oʻgʻitlar bilan qoʻshimcha oziqlantirish.
10-martdan
15-martgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
20.Boshoqli don ekinlarini bargdan oziqlantirishni tashkil etish;
tuplash va naychalash davrida gʻalla maydonlarida begona oʻtlar, kasallik va zararkunandalarga qarshi gerbitsid, fungitsid va akaritsidlar bilan ishlov berish.
Ishlov berishda oʻsimlik oʻstiruvchi moddalar (Gumimaks, Kristalon yara, Gamat natriya yoki mikrooʻstirgich) meʼyorini belgilab, barg orqali oziqlantirishni tashkil etish.
20-martdan
30-martgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
21.Gʻallani sharbat usulida sugʻorish maqsadida hosil xandaqlarini mahalliy oʻgʻitlar bilan toʻldirish;
mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirilgan maydonlarni peshma-pesh sharbat usulida sugʻorishni tashkil qilish.
10-martdan
25-martgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ, Suv xoʻjaligi vazirligiViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
22.Hududlarning iqlim sharoitidan kelib chiqib, ma�t oyida sharbat usulida sugʻorishni tashkil etish, buning uchun har 10 gektar maydonga 3 tagacha suvchi tayinlash va gʻallani qondirib sugʻorishni (tungi sugʻorish) tashkil etish.mart oyidaSuv xoʻjaligi vazirligiViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
2021-yil aprel oyida
23.Gʻallaning oʻsishi, rivojlanishini inobatga olib, gektariga 150 — 200 kg.dan azotli mineral oʻgʻitlar bilan uchinchi oziqlantirish va sharbat usulida sugʻorishni tashkil qilish;
Mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirilgan gʻalla maydonlari hududlarning tuproq-iqlim sharoitini hisobga olgan holda gektariga 500-600 m3 meʼyorda sharbat usulda 2-marta sugʻorish.
1-apreldan
10-aprelgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJ, Suv xoʻjaligi vazirligiViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
24.Kuzgi boshoqli don ekinlari ekilgan maydonlarda naychalash, boshoqlash-gullash, sut pishish fazasida karbamid oʻgʻitini past konsentratsiyali suvdagi eritmasini suspenziya qilib sepishni tashkil etish.15-apreldan
20-aprelgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
25.Gʻallani kasallik va zararkunandalardan himoya qilish, don hosili hamda sifatini oshirish maqsadida sariq zang kasalligi va zararli xasva zararkunandasi tushishini oldini olish maqsadida tavsiya etilgan kimyoviy preparatlarga tanlov asosida Kristalon yara (NPK), “Gumimaks”, Gumat natriya yoki mikrooʻgʻitlar qoʻshib ishlov berish.1-apreldan
30-aprelgacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyohimoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
2021-yil may oyida
26.Mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirishdan rivoji past maydonlarni aniqlash va toʻrtinchi marta bargdan oziqlantirish (suspenziya)ni tashkil etish.1-maydan
10-maygacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagrokimyoximoya” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agrokimyohimoya” AJlari
27.Mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirilgan gʻalla maydonlarida tuproq-iqlim sharoitini hisobga olgan holda gektariga 500 — 600 m3 meʼyorda sharbat usulda sugʻorishni tashkil etish.1-maydan
25-maygacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi
Viloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari, tuman irrigatsiya boʻlimlari
28.Urugʻlik uchun ekilgan gʻalla maydonlarida navlarning navdorligini aniqlash uchun urugʻlik dalalarni aprobatsiyaga tayyorlash, bunda navga xos boʻlmagan begona nav, tur xillaridan hamda begona oʻtlardan tozalash ishlarini amalga oshirish;
oʻrim-yigʻim texnikalarini mavsumga tayyorlash hamda koʻrikdan oʻtkazish tadbirlarini amalga oshirish.
5-maydan
15-maygacha
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzagroservis” AJViloyatlar va tumanlar hokimlarining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari, hududiy “Agroservis” AJlari

(Qonun hujjatlari maʼlumotlari milliy bazasi, 09.09.2020-y., 09/20/546/1268-son)

Matn va fayllar Jamg‘armaning avvalgi saytidan yoki lex.uz saytidan olingan; rasmiy manba — lex.uz.